utorak, 29. svibnja 2012.

Društvene mreže i posao


Tražeći posao uskoro bismo mogli naletjeti na ono što se dešava u Americi a to je da poslodavac traži Vaš password/lozinku na drušvene mreže.
Facebook i Twitter su prvi na udaru. 
Od drušvenih mreža tu imamo još  Linkedin Myspace,  YouTube,  Flickr,  Last.fm  … i sve ih je više.


To je počelo zabrinjavati udruge za zaštitu ljudskih prava i građanskih sloboda u Sjedinjenim Američkim Državama jer je sve više Amerikanaca prisiljeno otkriti lozinke za svoje e-mail adrese i društvene mreže poput Facebooka i Twittera. To traže i škole i poslodavci, ali i vlasti.

Pročitala sam nedavno kako je jedan slučaj na noge dignuo ACLU - Američki savez za građanske slobode.  Slučaj 12-godišnjakinje koja je bila prisiljena dati svoju lozinku za Facebook, a tada kažnjena zbog postova koje je na toj društvenoj mreži napisala koristeći vlastito računalo, kod kuće.

Poruke kojima je učenica, navodno, kritizirala video nadzor u školi i objavila to na Facebooku također su njoj napravile problem,  a nakon toga je drugi učenik prijavio nastavnici da je pisala postove sa sadržajem o seksu.
Ta djevojčica. 12 godina, je najavila da će tužiti školu.

ACLU upozorava da je preplašena i ponižena djevojčica, koju američki mediji nazivaju R.S., bila zatočena u jednoj školskoj prostoriji, dok su neki od zaposlenika škole i jedna osoba iz policije čitali njene poruke. Problem je, kažu, i što roditelji 12-godišnjakinje nisu dali dopuštenje niti su prisustvovali ispitivanju maloljetne Amerikanke.





Sva sreća moje dijete je uglavnom na Wikipediji i/ili sličnim wiki stranicama.

 Sve je veći broj građana koji su se, u Americi, udrugama za zaštitu ljudskih prava požalili da su prilikom prijave za posao poslodavcima morali dati svoje lozinke za Facebook i Twitter. 

ACLU podsjeća da četvrti amandman američkog ustava štiti prava, slobode govora i upozorava da su nezakonitim postupcima kakav je doživjela 12-godišnjakinja ona povrijeđena. 

Ali ima nade čini mi se, jer ACLU je nedavno u američkoj saveznoj državi Maryland u jednom slučaju spriječio odavanje lozinke za Facebook kod zapošljavanja. 

Često se od kandidata traži da se ulogiraju na društvenu mrežu.  Tako se otkrvaju potencijalno škakljive fotografije, poruke ali i interesi.

Kandidati, uglavnom, na to pristaju jer su svjesni da će ako ne pristanu na taj uvijet poslodavca, već u startu biti eliminirani.

Da li će nam uskoro u zaglavlju životopisa stajati “Ime i prezime”, “Adresa”, “Broj telefona”, “Faccebook account i password” ???